BAKAN OSGB "Güvenliğiniz Emin Ellerde..."  

0 362 532 08 00
0 533 923 29 11

info@bakanosgb.com

HACINABİ MAH. TÜTÜN MAĞZALARI 1.SK NO:1 KAT.1 Bafra/SAMSUN

Havza OSGB

Havza OSGB

09.12.2003 tarihli 25311 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nin” 8. maddesi "B" bendi uyarınca işverenlerin, yangınla mücadele ve ilk yardım konusunda çalışanlarına uygulamalı yangın eğitimi vermeleri gerekmektedir.

Ayrıca, 19.12.2007 tarihli 26735 sayılı “Binaların Yangında Korunması Hakkında Yönetmelik” gereği çok tehlikeli işler sınıfına giren işyerlerinde 30, tehlikeli işlerde yer alan işyerlerinde 40 ve az tehlikeli sınıfında olan işyerlerinde 50 çalışana kadar "Yangınla Mücadele", "Arama, Kurtarma ve Tahliye" konularında eğitim vermeleri, Yangın Güvenlik Ekipleri oluşturmaları gerekmektedir. Bunun yanında senede en az 1 kere tatbikatlı yangın söndürme, yangında kurtarma ve tahliye eğitimleri vermeleri zorunludur.

Bu doğrultuda Özel Bakan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (Havza OSGB) olarak Havza iş güvenliği kapsamında Havzalı işverenlere acil durum planı hazırlama, çalışanlara yangın eğitimi verme, yangın güvenlik birimleri oluşturma, tatbikatlı yangın söndürme, kurtarma ve tahliye başta olmak üzere yönetmelik gereği işverenlerin yerine getirmekle yükümlü olduğu gereksinimleri karşılıyoruz.

Çalışanlara yangın hakkında teorik bilgiler veriyoruz. Yangın söndürme ekipmanlarını tanıtıyor, nasıl kullanmaları geriktiklerinin uygulamalı eğitimini veriyoruz. Yangının cinsine göre en uygun ekipman seçimi konusunda bilgilendiriyoruz.

Havza iş sağlığı ve güvenliği yangın eğitiminin içeriği şu şekildedir;

- Yangın nedir? Yangının çeşitleri ve sınıfları

- Yangına sebep olan etkenler nelerdir?

- Yangın aşamaları, aşamalara göre müdahale şekli

- Yangın esnasında çevrede alınması gereken tedbirler

- Yangın esnasında doğru davranış şekilleri

- Yangına müdahale yöntemleri, doğru ve yanlışlar

- Yangın söndürme ekipmanlarının kullanımı (yangın dolabı, hortum, yangın söndürme tüpü)

- Kurtarma ve tahliye

- Uygulamalı yangın söndürme tatbikatı