BAKAN OSGB "Güvenliğiniz Emin Ellerde..."  

0 362 532 08 00
0 533 923 29 11

info@bakanosgb.com

HACINABİ MAH. TÜTÜN MAĞZALARI 1.SK NO:1 KAT.1 Bafra/SAMSUN

Yakakent OSGB

Yakakent OSGB

Yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde yaşanan iş kazaları, birçok gelişmiş ülkeye kıyasla oldukça yüksektir. Her yıl meydana gelen iş kazası sonucu binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, on binlerce insanımız yaralanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşanan iş kazalarını en aza indirmek amacıyla 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasında değişikliğe gitmiştir. 01.07.2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yasa çerçevesinde, 50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli işler sınıfına giren işyerleri de iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamına alınmıştır.

Bu doğrultuda 1 ile 49 arası çalışanı bulunan işverenlerin de işyerlerinde işyeri hekimi bulundurması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliğinin iş güvenliği uzmanlık sertifikasına sahip kişi veya kurumlardan alması gerekmektedir. Eskiden bu sadece 50 ve üstü işçi çalıştıran işyerleri için geçerliydi.

Kanunda belirtilen yasal sorumlulukları yerine getirmeyen işverenlere ağır cezai işlemler uygulanmaktadır. Buna göre az tehlikeli işler için 6.511 TL ile 9.766 TL, tehlikeli işler sınıfına giren işletmeler için 6.511 TL ile 13.022 TL, çok tehlikeli işler sınıfı için ise 9.766 TL ile 19.533 TL arası para cezası belirlenmiştir.

Ölümlü kazalar sonrası soruşturma başlatılmasının önü açılmış, soruşturma sonucuna göre işverenin ihmali söz konusu ise para cezası artabilir veya hapis cezasına çevrilebilmektedir.

Özel Bakan Yakakent OSGB, iş sağlığı ve iş güvenliğinin ciddiyetini kavramış uzman ekibi ile Yakakent iş sağlığı ve güvenliği ihtiyacınıza en doğru çözümler üretmektedir.

Samsun OSGB firmaları arasında seçkin bir yere sahip olan şirketimiz Yakakent iş güvenliği noktasında da hizmetinizdedir.